Lær at spille golf
Lær at spille golf
Begyndergolf for enhver
Drømmer du om at blive den nye Justin Rose eller Thorbjørn Olesen, eller vil du bare prøve at spille golf for første gang? Lyngbygaard Golf ved Aarhus tilbyder et særdeles veltilrettelagt begynderforløb, som introducerer dig til golfsporten og etiketten på og udenfor banen. Er du helt grøn og har ikke prøvet at spille før, skal du ikke fortvivle. Alle kan spille golf og vi har begynderhold for alle. Har du lyst til at prøve golf, kan du komme på et begynderforløb hos os. Vælger du et begynderforløb hos Lyngbygaard Golf, vil du opleve kvalitet fra start til slut, der giver dig den rette introduktion til golfspillet og etiketten.
Prisen for begynderforløbet*
For kun kr. 1.500 får man:
- 3 måneders begyndermedlemsskab
- 3-ugers undervisnings- og træningsforløb med vores pro
- Teoriundervisning og regelprøve
- Banevejledning
- Fællestræninger hver onsdag
- BegynderMix-turneringer hver mandag
- Månedsafslutninger
- Lyngbygaard Polo og pitchfork
- Spil på vores 9-hulsbane under forløbet.
- Fri adgang til klubhus og træningsfaciliteter
- Fri adgang til træningsbolde
- Lån af udstyr


Begyndergolf 2022
Hold 2: 21. april - 10. maj (Lukket for tilmelding) Hold 3: 22. - 24. april (Turboforløb forudsætter medlemskab) Hold 4: 12. maj - 31. maj - Kun for Kvinder Hold 5: 2. juni - 21. juni (Lukket for tilmelding) Hold 6: 1. - 3. juli (Turboforløb forudsætter medlemskab) Hold 7: 11. - 30. august Klik på "hold" for at se fuldt program Har du lyst til at prøve golf, og sidder du med spørgsmål til vores begynderforløb, er du mere end velkommen til at kontakte os på tlf. 87441070 eller info@lyg.dk.
Kun for kvinder
Kvinder i alle aldre kan være med – vi får det så sjovt! Vores ”Kun for kvinder” begynderhold, er for alle kvinder der har lyst til at give sig i kast med golfen. Vi vil gerne vise at golf er mere end bare en sport. Golf er socialt og vi sætter humor, venskaber samt samvær højt. Udover golfen vil vi lave en masse aktiviteter, så dit netværk i klubben forstærkes. Vi har fået tilskud fra DIF og DGI’s foreningspulje og derfor er prisen stadig kun 1.500kr, selvom der tillægges andre aktiviteter og nogle gange vil der også være forplejning. Se program for mere information.

Turboforløb
Til dig som måske ikke har tid til et træningsforløb på 3 uger – eller som blot ønsker et mere intensivt forløb – udbyder vi i 2022 et turbohold i april og juli måned. Turboholdet forudsætter medlemskab af Lyngbygaard Golf i resten af 2022. Prisen – inkl. turboforløbet – er 4.650 kr. eller 8.800 kr. afhængig af, om du vælger fleks-medlemskab eller kampagnemedlemskab (fuldtid).